:: سال 12، شماره 46 - ( 1399 ) ::
جلد 12 شماره 46 صفحات 73-49 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر استقرار سیستم مالیات بر ارزش افزوده، برارتقاء گزارشگری مالیاتی (کاهش اختلاف مالیاتی و پرهیز مالیاتی) شرکت های پذیرفته شده دربورس اوراق بهادار تهران با استفاده از رهیافت تفاوت در تفاوت ها
مصطفی صبوری1، ناصر ایزدی نیا1، سعید صمدی1
1- دانشگاه اصفهان
چکیده:   (622 مشاهده)
تغییراتی که در سامانه مالیاتی یک کشور با هدف ارتقاء نظام مالیاتی صورت می‌گیرد، مانند یک متغیر مداخله‌گر بر انتقال ثروت بین ذینفعان تاثیر می‌گذارد. برقراری سیستم مالیات بر ارزش افزوده یکی از تغییرات با اهمیت در سال‌های اخیر است که پژوهش حاضر سعی در ارزیابی اثرگذاری آن بر بهبود گزارشگری مالیاتی (کاهش اختلاف و پرهیز مالیاتی) دارد. در این راستا 145 شرکت در دو گروه مشمول و غیر مشمول در بازه زمانی اجرای برنامه یعنی سال‌های 1387 و 1388مورد مطالعه قرار گرفته اند. اجرای برنامه در یک جامعه اقتصادی، بنگاه‌های مشمول برنامه را بطور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد. همزمان بخش غیر مشمول آن جامعه  نیز به خاطر تعاملاتی که با بخش مشمول دارد ممکن است تحت تاثیر غیر مستقیم برنامه قرار گیرد. دراین پژوهش برای تشخیص تفاوت اثر برنامه بر بخش مشمول در مقایسه با بخش غیر مشمول جامعه، از برآوردگری بنام تفاوت در تفاوت‌ها استفاده شده است. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد سیستم مالیات بر ارزش افزوده باعث ارتقاء گزارشگری مالیاتی و کاهش اختلاف و پرهیز مالیاتی در شرکت‌های مشمول گردیده، بعلاوه تاثیر غیرمستقیم بر شرکت‌های غیرمشمول نیز داشته بگونه ای که تفاوت معنی داری بین تفاوت‌های دو گروه در پیش آزمون وپس آزمون وجود ندارد.
واژه‌های کلیدی: مالیات بر ارزش افزوده، گزارشگری مالیاتی، اختلاف مالیاتی، پرهیز مالیاتی، رهیافت تفاوت در تفاوت ها.
متن کامل [PDF 909 kb]   (152 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 12، شماره 46 - ( 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها